Guldbryllup på Overgaden neden Vandet (TV)

Den 1. juli 2010 kl. meget tidligt om morgenen…

Siden har Helle og Lars Erik Jensen i tekst og billeder indviet Christianshavns Kvarter i hvad der ellers skete på den mindeværdige dag (herunder).
There is 1 comment

Add yours
 1. Helle og Lars Erik Jensen

  Og Guldbryllup det var det!
  “Om lidt er kaffen klar” ———— Vi “spiste ostemad” ———– Der var naturligvis forberedt æresport osv.
  Men det var nu ikke forberedt, at vi fra den anden side af kanalen blev filmet og på den måde kom i “Kvarteret”. “Det var ligesom Dronningen”: sagde vor datter. Om det var os, der var kongelige, eller om det var de kongelige, der prøvede at være folkelige, får stå hen! Vi får se, når Henrik Og Margrethe om nogle år har guldbryllup.
  50 år er lang tid (prøvetid). Vi fandt det rimeligt at få vort ægteskab
  bekræftet i Christians Kirken kl. 13 samme dag. Det var både dåb af
  Helle og (vielse) velsignelse af vort gamle borgelige ægteskab. Vi
  sluttede med en meget fin middag i Kafe “Færgen”. Over al forventning!
  Så festen fortsatte med familie, gamle elever og venner til den lyse morgen.
  Vi, Helle og Lars Erik Jensen har boet i Prinsesse Maries hjem siden 1988. Vi er nu selv blandt de ældste. På de snart 25 år er næsten alle beboerne af naturlige årsager skifet ud.
  Den kongelige famile har på forskellig måde støttet den gamle stiftelse “Prinsesse Maries Hjem for gamle sømænd og sømænds enker”, som er ejet af “Sømandsforeningen af 1856”. “Hjælp til Selvhjælp” står der over døren til Overgaden neden Vandet nr. 53. Dette foreningens motto har vi bestræbt os på at leve op til. Lars Erik var nogle år fra 1995 medlem af foreningens bestyrelse. Helle har været formand for beboerforeningen og redaktør af vort lille beboerblad “Marieposten”
  Så meget om to af de 2942 christianshavnere.
  Helle og Lars Erik Jensen


Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.