Det var halvdelen af vinteren: Kyndelmisse

1 februar 2012 af: Knud Josefsen Ingen kommentarer


Foto: Per Henriksen.

Slemt kan jo ikke sige det har været indtil nu, og dagene er tydeligt begyndt at tiltage igen. Selvfølgelig kan vi stadig nå at få streng vinter, men det er et ubestrideligt faktum, at vi i morgen er gennem halvdelen af vinteren. 2. februar er nemlig skæringsdatoen for midten af vinteren, og den har fået sit eget navn: Kyndelmisse.
Kyndel kommer af det latinske ord for lys (candela) og misse kommer af messe. Så det er altså lysenes fest, i hvert fald hos katolikkerne, som indvier de lys, der skal bruges i det kommende år den dag.
Kyndelmisse har tidligere været officiel helligdag i Danmark, men blev afskaffet tilbage i 1700-tallet sammen med 3. juledag, 3. påskedag og andre eksotiske undskyldninger for ikke at arbejde. Omvendt skal vi nok ikke klage. Dengang ville de nok have betragtet en weekend, som bestod af hele to fridage, som en ren fiktion.

Tags: , Alle indslag, Mit Christianshavn

Skriv et svar

(krav)

(krav)


 

Seneste nyt

Norges nationaldag

Norges nationaldag

17. maj 2012
Richard Osborne

Richard Osborne

16. maj 2012
Pinseåbning på Tersløesegaard

Pinseåbning på Tersløesegaard

13. maj 2012
Zinken (TV)

Zinken (TV)

10. maj 2012
En særlig måne (TV)

En særlig måne (TV)

6. maj 2012
Sikre Skoleveje

Sikre Skoleveje

5. maj 2012
Biens dag

Biens dag

2. maj 2012
Udstilling af barn af Christiania

Udstilling af barn af Christiania

1. maj 2012