Ejer af en af Christianshavns 1938 biler
19 oktober 2010 af: Dorthe Ravn Ingen kommentarerMaja Naur, 70 år er ejer af en firedørs Polo fra 96 med kommunal licens til at parkere i vores bydel. Her har godt hver tredje husstand bil – og dermed adskiller vi os ikke fra det øvrige København. Faktisk rammer vi præcis samme firehjulede gennemsnit som resten af byen: 0,35 pr. husstand. I alt 1938 biler.
Fra sin altan i Overgaden oven Vandet kan Maja Naur kigge ned på sin blå bil og klager over mangel på P plads kommer ikke fra hende. ”Nogle gange må jeg køre lidt rundt efter en plads og ender længere væk end lige foran gadedøren, men Herregud det er ikke nogen katastrofe!” siger hun. Maja Naur har i en periode boet i Washington D.C. og dér kunne man tale om mangel på P-pladser. Til gengæld kan det ophidse hende, at der ikke er mere kontrol med de biler, kommunen faktisk udsteder de eftertragtede P-tilladelser til.
”Det ville være en god idé, hvis kommunen også sikrede sig, at bilerne, der får tilladelse, faktisk kan køre,” siger hun og udpeger et par køretøjer i den smalle gade. Begge har P-tilladelsen siddende i vinduet, men, forklarer Maja Naur, den ene har ikke bevæget sig i halvandet år og den anden har holdt ulovligt nu i 14 dage. Der har været forsøg på at starte den, men uden resultat. Nu vil hun selv tage affære og ringe til politiet, men meget håb om, at det hjælper , har hun ikke. Gadepatruljer ser hun alt for lidt til i det daglige.
Mens vi snakker sammen, kommer et par biler susende i den forkerte retning. Ulovlige, skråtstillede parkeringer springer også Maja Naur i øjnene overalt, og parkering alt for tæt på gadehjørnerne irriterer også. Den årvågne pensionist hører ikke selv til de bilister, der kører asfalten tynd. Størstedelen af turene til Nørrebro, hvor Maja Naur har frivilligt arbejde i Dansk Flygtningehjælp som bisidder for svært torturerede mennesker, foregår på cykel.
(Kilde: Københavns Kommunes statistikbank – 2008)
Christianshavn i tal


